środa, 13 maja 2009

Następna zakładka powstała z kordonka, który dostałam od Grażynki. Kolor przypomina mi stare złoto albo mosiądz. To pierwsze lepiej brzmi.

frywolitka w kolorze starego złota  nowa fotka nowa fotka w pełnym słońcu

Pozuje na starej książce z 1883 roku. Przyznaję, że fotka jest fatalna, nie oddaje koloru ani urody tej pracy. Przy okazji zrobię nowe zdjęcie.

Zdjęcia dodane. Na ostatnim kolor wyszedł najlepiej. Zrobione jest w pełnym słońcu na ciemnym tle.

poniedziałek, 11 maja 2009

Wrzosowa zakładka do książki z frędzlą na końcu powstała na podstawie wzoru z Anny. Kolor jest niesamowity. Kształt ośmiopłatkowego kwiatka może być podstawą do rozbudowy. Mnie spodobał się prosty wzór w zestawieniu z odblaskowym kolorem. Zdjęcie na tle ilustracji Szancera do Baśni.

wrzosowa zakładka

Ogólnie panuje moda na rękodzielnicze zakładki. Sporo ich można zobaczyć w robótkowych blogach. Zrobię zapas na czarną godzinę. Zawsze mogą się przydać jako dodatek do prezentu, na wymianę albo do zaznaczania w książce. Korzystam ze Snechurki. Lubię nią pracować chociaż się skręca i czasem niszczy. Ma wiele ładnych kolorów, również cieniowanych.

Poza tym wykorzystuję stare kordonki, takie zapasy sprzed lat. Są dosyć grube, mają widoczny splot, dlatego nadają się do prostych wzorów, takich jak ten. W poprzednim wpisie zaprezentowałam zakładki wg Anny wykonane z kordonków. Dzięki temu wzór jest dość gruby i duży. Wystarczy kilka słupków aby osiągnąc efekt.

niedziela, 10 maja 2009

Tulipany kończą się, pozostały najpóźniejsze. Wszystkie pięknie zakwitły, ale nie wszystkie tak jak się spodziewałam.

tulipan żółty w czerwone paseczki  tulipan malinowy z białym brzegiem  tulipany żółto- czerwone wiele kwiatów na łodydze

tulipan amarantowy pełny  tulipanróżowy pełny  tulipan biały z czerwoną kreską

tulipan biały  tulipan pomarańczowy  tulipan różowy z zółtym brzegiem

To tylko kilka odmian, mamy ich teraz ponad 30. Zaczynają kwitnąć w połowie kwietnia, kończą w połowie maja. Niektóre rosną w ogrodzie od kilkudziesięciu lat. Sporo kupiłam w ostatnich dwóch latach, od kiedy przejęłam ogród po przodkach. Powstało dużo nowych cebulek, ale na razie nie będziemy ich wykopywać. Tulipany są trudne do usunięcia, dlatego rosną we wszystkich miejscach, w których były kiedyś uprawiane. Wyrastają w truskawkach pomimo tego, ze teren był przekopany, a cebulki wybrane. Nawet lepiej się tam czują, są wysokie o dużych kwiatach. W końcu podlewamy je systematycznie i nawozimy razem z truskawkami. Wiele roślin rośnie w ogrodzie tam gdzie chce. Ograniczamy je tylko gdy przeszkadzają. Dlatego od lutego, gdy zakwitają przebiśniegi i ranniki zawsze coś kwitnie. Wiele roślin wysiewa się sama. Tak jest z niezapominajkami i miesięcznicą. Mam zamiar rozpowszechnić w tym roku nagietki i rudbekie, często potem rozsiewają się same. Kocham roślinny chaos. Modne ogrody z iglakami mają same zalety poza tym, że iglaki rosną i mała śliczne drzewka wyrastają w olbrzymie drzewa jak nasza jodła czy tuja.

Z robótek powstają zakładki. Jak na tulipanową notatkę przystało - zakładka też jest tulipanowa.

zakładka czerwony tulipan

   

17:47, jolantaos , ogród
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 maja 2009

Zaniedbałam pisanie i czytanie robótkowych blogów. Piękna pogoda wyciągnęła mnie na działkę. Walczyłam z pokrzywami, ostatnio wyrywałam je z rozłożystych agrestów. Efekt był taki, że miałam poparzone i podrapane całe ręce. Dużą część pokrzyw w środku ogrodu wyrwałam, ale jeszcze resztki w krzakach zostały na jutro.

Podziwiałam tulipany posadzone jesienią. Mam już małą ich kolekcję. Upały przyspieszyły jednak przekwitanie. Pozostały jeszcze najpóźniejsze biało- czerwone i żółte.

Z robótek na razie wykonuję frywolitkowe zakładki. Zaczęłam od klasyki czyli zakładek dla początkujących, na których kiedyś zdobywałam doświadczenie. Nigdy jednak nie zrobiłam całej serii zgodnie z projektem. Tak więc jest to coś nowego. Wykonałam je w takich samych kolorach jak wzory. Fajnie się prezentują na kartce z gazetki.

kolekcja zakładek  zakładki z Anny

Zrobiłam jeszcze inne zakładki w podobnym stylu. Opanowałam sztukę wiązania frędzli zwanych tu chwostem. To częste wykończenie zakładek. Kiedyś dawno temu kupowało się zakładki zrobione z kliszy filmowej z fotografiami w środku i zakończone frędzlą. Teraz najczęściej są one papierowe i reklamują np. książki. Zainteresowanie zakładkami wynika z uczestnictwa w forum kolekcjonerów. Są tam osoby zbierające zakładki. Być może kiedyś dorzucę coś z moich wyrobów do tych kolekcji.

Mam też w planie wykonanie serwetki z haftem wieluńskim, który uzyskałam od jednego z kolekcjonerów.

Hafty były wykonywane na tiulu i pięknie by wyglądały jako pergamano. Chyba nauczę się tej techniki.

niedziela, 26 kwietnia 2009

Zaniedbałam pisanie, a nawet czytanie blogów robótkowych. Nie zaniedbałam robótkowania. Trochę czasu poświęcam kolekcji, trochę działce, trochę pracom domowym. Czas ucieka błyskawicznie. Przecieka między palcami.

Dzisiaj byłam na pogrzebie seniorki rodziny. Siostra mojej mamy miała 89 lat, 4 dzieci, 9 wnucząt i 7 prawnuków. Spełnione życie. Rekordu nie pobiła, brat babci żył 98 lat.

Kończę prezentowanie pisanek. Ostatnie wzory i podsumowanie.

cztery pisanki frywolitkowepisanka ze wzorem we fiołki

pisanka w bordowym ubrankul

W tym roku zrobiłam siedem ubranek na plastikowe jajka i siedem na farbowane wydmuszki. Sporo, ale nie pobiłam jajkowego rekordu. Przed laty wyprodukowałam na święta ok.50 pisanek wyklejanych słomką. Leżały na wielkim talerzu z rafii. Goście nie wytrzymywali nerwowo i prosili o prezent. Po to właśnie były zrobione. Kilka dotrwało do dzisiaj, ale w tym roku ustąpiły miejsca frywolitkom.

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Znowu pisanka, ale niedługo koniec, bo została mi tylko jedna wydmuszka. I pomysły na ukończeniu.

pisanka z frywolitka

Bardzo podobna do poprzedniej, ale lepiej osadzona na wydmuszce dzięki połączeniu przez pikotki między kółeczkami.

sobota, 18 kwietnia 2009

Cebulowa pisanka w złosistej koronce frywolitkowej wygląda jak jajko Faberge.

pisanka w stylu Faberge

Szkoda, że kolor trochę zmieniony, w naturze jest bardziej intensywny.

piątek, 17 kwietnia 2009

Jeszcze jedna koronkowa pisanka, którą zrobiłam w czasie świąt.

frywolitkowa pisanka

Zabierałam się do pracy dosyć wcześnie, ale nie miałam jeszcze wydmuszek i pierwsze dekoracje ozdobiły jajka z plastiku. Na wydmuszki musiałam zrobić mniejsze koszulki.

czwartek, 16 kwietnia 2009

Kolejna frywolitkowa pisanka.

pisanka z frywolitką

Wydmuszki farbowane w łuskach cebuli. Wyszły bardzo ciemne. Ubranko zostało przełożone z jajka od święconki.

środa, 15 kwietnia 2009

Zaległości w postaci kolejnych pisanek w koszulkach z frywolitki.

cztery frywolitkowe pisanki

Niektóre ubranka są dopasowane i trzymają się bez dodatkowych zabezpieczeń. Łatwo można je przełożyć z jadnego jajka na inne.

Na robótki mam mniej czasu. Zajęłam się ogrodem. Trzeba też przygotować do sezonu domek na działce. W czesie odkręcania zaworu od wody zostały wydobyte z piwniczki miłe zwierzątka: ropucha, dwie żaby, traszka i stado małych jaszczurek. Powędrowały w zarośla.

Piękna pogoda skłania do wycieczek. Dzisiaj podziwialiśmy wiosenne rośliny w Lesie Mariańskim w Ostromecku.

fiołkimiodunka

kokorycz

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12