wtorek, 25 maja 2010

Następne dwa rzędy najnowszej serwetki są już gotowe.

dwa następne rzędy Na zdjęciu ostatni rząd dopiero zaczęty.

Praca posuwa się powoli. Zajmuję się różnymi rzeczami równocześnie.

Walczyłam z przeciekającym akwarium. Nagle pojawiła się woda na szafce pod akwarium i podłodze dookoła. Nie było wiadomo gdzie jest przeciek. Musiałam zabezpieczyć akwarium. Polegało to na wylaniu wody i usunięciu wszystkiego z wnętrza. Ryby zamieszkały w małej kuli. Kilka godzin zabrało mi przejrzenie akwarystycznych forów i ustalenie ci robić. Nowe szkło to spory wydatek. W końcu znalazłam niezbędne informacje. A trzeba przyznać, że panowie na forach przeczyli sobie nawzajem co do sposobu postępowania. Wreszcie trafilam na wątek, w którym wytłumaczono początkującemu akwaryście co ma robić krok po kroku.  Instrukcja w sam raz dla mnie. Potem było dokładne czyszczenie, płukanie, suszenie, odtłuszczanie i uszczelnianie silikonem. Nie znalazlam miejsca przecieku i musiałam uszczelnić złącza na całym dnie. Dzisiaj ryby wróciły do akwarium. Trochę dziwnie teraz wygląda, bo usunęłam połowę roślin, wszystkie kamienie i obniżyłam poziom wody. Wszystko po to żeby szafka nie wyginała się pod ciężarem akwarium.

 

00:35, jolantaos
Link Komentarze (5) »
czwartek, 13 maja 2010

Sfalbanioną serwetkę gdzieś zapodziałam. Nie mogę jej kończyć. Stosując zasadę "nie szukaj, samo się znajdzie" zaniechałam poszukiwań i wzięłam na czółenko najnowszy wzór z "Moich robórek" nr 6/2010, projekt Józef Sokołowski.

środek nowej serwetki frywolitkowej Wykonanie moje. Może 1/3 z wielkości serwetki. Cały czas jedno czółenko. Następny rząd będę robić dwoma czółenkami. Obym jej nie zapodziała.

18:10, jolantaos
Link Komentarze (2) »
piątek, 07 maja 2010

Serwetka z gwiazdką w środku mocno urosła. Oto kolejne etapy.

rząd 2 

rząd 2

 rząd 3 i 4 I tu się sfalbaniło.

00:21, jolantaos
Link Komentarze (3) »
sobota, 24 kwietnia 2010

Gwiazdka to początek nowej serwetki Renulka, tym razem robionej dwoma czółenkami. http://renulek.blogspot.com/2010/03/serwetka-ciocina-czyli-rozbieramy.html

gwiazdka

Sama w sobie jest też ładna. Mogłaby zawisnąć na choince.

15:37, jolantaos
Link Komentarze (2) »
środa, 14 kwietnia 2010

Kończyłam sertwtkę kiedy okazało się, że zabrakło już nici. Próbowałam ostatni rząd zrobić w innym kolorze. Niestety nitka okazała się nieco grubsza od poprzedniej. Zafalbankowało.

Mam do wyboru: dokupić nici na drugim końcu miasta jeśli jeszcze są, zostawić bez ostatniego rzędu, zostawić falbankę lub próbować dobrać nici z tego co mam w domu.

 przedostatni rządek. Tu jeszcze bez ostatniego rzędu.

brzeg serwetki A tu nieszczęsna falbanka.

20:54, jolantaos
Link Komentarze (3) »
niedziela, 04 kwietnia 2010

Serwetka urosła.

Rządek 7

Dla porównania z poprzednią. Różnica wielkości wynika z różnej grubości nitki.

dwie serwetki różnej wielkości

00:23, jolantaos
Link Komentarze (2) »
środa, 24 marca 2010
21:01, jolantaos
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 grudnia 2009

 

Tym razem wysupłałam wianuszek poinecji czyli gwiazd betlejemskich a właściwie zakładkę do książki zielono- czerwoną. Zrobiłam ją według projektu Eddy Schneider

zakładka poinsecje

Udało mi się kupić plastikową bombkę o średnicy 10 cm. Zrobiłam dla niej ubranko. Takie duże bombki można powiesić na choince odpowiedniej wielkości lub na specjalnym stojaczku. Najczęściej kule są malowane ręcznie, czasem nawet z dedykacją. Oczywiście zawsze są szklane i trzeba się z nimi obchodzić bardzo delikatnie. Moja jest nietłukąca. Można nią rzucać i nic się nie stanie. Powędrowała do osoby, która podrzuca mi czekoladowe opakowania do kolekcji.

duża bombka z frywolitką

Podobieństwo koszulki do renulkowej serwetki jest nieprzypadkowe. Spodobał mi się motyw.

Serwetka leży niedokończona. Rządek z koniczynkami zrobiłam za ciasno i się zawija. Nie zdecydowałam jeszcze czy zostawić ją tak jak jest bez dalszego ciągu i spróbować naciągnąć brzeg czy też odciąć rządek, zwiększyć liczbę supełków i zrobić od nowa wraz z ostatnim motywem.

Na razie prace świąteczne mają priorytet.

16:03, jolantaos
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 listopada 2009

Serwetki przybywa powoli. Na razie połowa kolejnego rzędu.

serwetka

Na czas choroby zawiesiłam wszelką działalność robótkową. Wcześniej wysupłałam wianuszek mleczyków jakby powiedział Sid z Epoki lodowcowej. Filmu zresztą nie starczyło na całość. Musiałam poświęcić jeszcze jakiś.

zakładka frywolitkowa

Mleczyki to reakcja organizmu na brak kolorów za oknem. Jeszcze lepszym antidotum na listopadową senność jest kolekcja. Ostatnio sporo do niej przybyło.

http://www.jolantaos.8log.pl/

W odpowiedzi Kasi pokazuję dwa sposoby mocowania frywolitek na kulce bez wykorzystania kleju. Przeciągam nitkę w kolorze tła z ściśle zawiązuję lub łączę dwa elementy dolny i górny. W tym przypadku może to być nitka kolorowa lub biała i wtedy staje się ona elementem dekoracji. Dzięki temu można zmienić bombki, jeśli zajdzie potrzeba.

sposoby mocowania frywolitek na bombce

 

16:19, jolantaos
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 listopada 2009

Szósta bombka gotowa czyli zamówienie wykonane. Zrobię jeszcze dekoracje na duże 8 centymetrowe kulki i kilka gwiazdek, ale nie jest to pilne.

sześć bombek frywolitkowych

Zaczęłam supłać kolejny rząd serweyki Renulka. Wciąż jestem dwa kroki do tyłu. Zaprezentowany został następny rządek z koniczynkami.

9 rząd serwetki

21:40, jolantaos
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12